Bogowie Azteków
Dodane przez Tenju dnia Grudzień 22 2008 14:03:09
Kim byli ci krwiopijcy? Krwiopijcy, którzy aby spełnić prośby ludzi, musieli dostać od nich w darze krew? Czy wszyscy Bogowie pragnęli jej w równym stopniu?

Kult Azteków był bardzo zróżnicowany, można rzec że niemal każdy aspekt życia mieszkańców miał swojego boga i kierowany był jego wolą. Niestety wiedza na ten temat nie jest pełna, ale jest na tyle wystarczająca by móc bliżej poznać kulturę narodu z mitycznej krainy Aztlán, którzy to uważali się za naród wybrany. Aztekowie wierzyli że to oni są strażnikami bogów i że do nich należy przebłaganie boga Słońce (Huitzilopochtli), aby ten każdego dnia rozpoczynał swoją wędrówkę po niebie. Wierzono że zaszczytem jest oddać krew i bijące serce bogowi, mimo tego w ofierze składani byli jeńcy.

Ale temat jest "Bogowie Azteków" i na nich chciałbym głównie się skupić.
Bogowie Azteków nie mają tylko jednego znaczenia, sam Huitzilopochtli ma wiele imion.
Gdy zagłębiłem się w lekturze, zrozumiałem że wiara Azteków jest bardziej skomplikowana niż chrześcijańska Trójca Święta.
Przybliżę Wam jedynie wybranych Bogów, gdyż jest ich zbyt dużo by umieścić ich w krótkim artykuliku.

-Huitzilopochtli (Koliber z Południa)- Główny Bóg Aztecki oraz ich patron. Miał on podnosić na duchu wzgardzony przez wszystkich lud oraz obiecywał wielkie podboje. Kiedy Aztekowie urośli w siłę i opanowali większość znanego im świata, Huitzilopochtli zaczął przyjmować nowe formy, imiona, a z nimi związane funkcje. Huitzilopochtli przyjął imiona starszych Bogów, mianowicie: Tonatiuh (Ten co Świeci), Mixcoatl (Wąż Chmur), Tlahuizcalpantecuhtli (Pan Domu Jutrzenki). Huitzilopochtli był najbardziej krwawym Bogiem, wymagał codziennej ofiary z krwi i bijących serc. W zamian wędrował po nieboskłonie i wspierał wojowników w chytaniu jeńców.

-Tezcatlipoca (Dymiące Zwierciadło)- Wszechwiedzący i wsze widzący Bóg o młodzieńczej urodzie. Odczytywał przyszłość ze swojego zwierciadła. Szydził z ludzi i zsyłał wielokrotnie zamęt. Patronował azteckim wojownikom jaguarom. Przyczynił się do powstania świata, razem z Quetzalcoatl-em walczyli ramię w ramię z przerażającym stworem. Zwycięstwo okupił utratą stopy, zmusił Quetzalcoatl-a do odejścia. Przybrał imiona Bogów: Yaotl (Wróg), Tepeyollotl (Serce Góry), Titlacahuan (Ten, Którego Niewolnikami Jesteśmy).

-Mictecacihuatl (Pan Krainy Zmarłych)- Bóg śmierci, najbardziej przerażający wizerunek Boga jaki Aztekowie kiedykolwiek stworzyli. Bóg ten był szkieletem przyozdobiony papierem, sowimi piórami i naszyjnikiem z ludzkich gałek ocznych. Za żebrami znajdowały się martwe płaty płóc i serce. Utrudniał on wędrówki w zaświaty. Przybrane imiona to: Coatlicue (Ta w Wężowej Spódnicy), Ilamatecuhtli (Wiekowa Pani) matka Huitzilopochtli.

-Quetzacoatl (Upierzony Wąż)- Dobry Bóg, Stwórca, Opiekun, podarował ludziom wiedzę. Najstarsze ślady kultu znalezione w Ameryce łacińskiej pochodzą sprzed ponad 2000 lat przed Aztekami. W późniejszym okresie jego wizerunki są przedstawione niemalże wszędzie. On według wierzeń wraz z Tezcatlipoką oddzielił niebo od ziemi. To on wykradł z krainy umarłych kości, by stworzyć obecnych ludzi. Wypędzony przez Tezcatlipokę. Nad brzegiem morza dokonał samospalenia i przybrał postać Gwiazdy Porannej. Przybrane imiona to: Ehecatl (Wiatr), Xolotl (Alter Ego- Nahualli Quetzalcoatl-a), Tlahuizcalpantecuhtli (Gwiazda Poranna).
I wielu, wielu innych.

Korzystano z pomocy: Wikipedia, Wiem oraz Mitologie Świata- Aztekowie.